خانه / سخن مشاور / دوره نوجوانی را بشناسیم

دوره نوجوانی را بشناسیم

⭕🔸دوره نوجوانی را بشناسیم 🔺والدین نوجوانی را مانند هیولایی می‌دانند و از آن هراس دارند. این هراس به این دلیل است که والدین نمی‌دانند نوجوانی چیست و چگونه باید با آن برخورد کنند.
✍ فهیمه صانعی
📝هر دوره سنی ویژگی‌های رفتاری خاصی دارد. بعضی مواقع والدین می‌گویند: کودک سه ساله‌ام خیلی لجباز است. باید بدانید این ویژگی مختص سن اوست. همانطور که از گریه نوزاد، هنگام گرسنگی تعجب نمی‌کنیم، از لجبازی کودک سه ساله هم نباید تعجب کنیم.
نوجوانی هم از این دایره تغییرات رشدی خارج نیست. والدین نوجوانی را مانند هیولایی می‌دانند و از آن هراس دارند. این هراس به این دلیل است که نمی‌دانند این هیولا چیست و چگونه باید با آن برخورد کنند. 📝
کودکی که به نوجوانی می‌رسد نه همچنان کودک باقی مانده و نه هنوز بزرگسال است. مانند موج‌های بلند دریا که نه حرکت اقیانوس‌وار دارند و نه به ساحل رسیده‌اند که آرامش داشته باشند. موج‌های پر تلاطمی هستند که حتما باید موج‌سوار باشید تا از آن لذت ببرید.
با پدیده نوجوانی چگونه روبرو شویم؟ ۱٫ قبل از اینکه فرزندتان نوجوان شود، دست به کار شوید. ۲٫ از سنین پایین‌تر با فرزندتان وقت بگذرانید. ۳٫ سخت گیر و کمال گرا نباشید. ۴٫ باور کنید فرزندتان دیگر کودک نیست. ۵٫ آزادی‌های بیشتر و حق انتخاب‌های مناسب‌تری برای فرزندتان در نظر بگیرید. مثلا، برای انتخاب لباس آزادی بیشتری به او بدهید. ۶٫ درک کنید که خود نوجوان هم در تلاطم است و در آستانه استقلال و بزرگسالی. بنابراین به خواسته‌های او بیشتر اهمیت دهید. تلاش کنید. رسیدن به نوجوانی فرزندتان بسیار مسرت‌بخش است.

مهمترین” حساسیتهای نوجوان”

☘ نگاه کودکانه داشتن به او
نوجوان از این که به او به دیدهٔ کودک بنگرید، بسیار حساس است و از این مسأله رنج می برد.بسیاری ازدلسوزیهای پدران و مادران برای نوجوان، چنین پیامی دارد.

☘ مقایسه
نوجوان از این که او را با دیگران (خواهر و برادر، فرزندان نزدیکان یا همسالان) مقایسه کنید، متنفر است.

☘ تبعیض
از دیگر حساسیت های نوجوان، تبعیض بین او و دیگر خواهر و برادران است.

☘ بی اعتمادی والدین به او
نوجوان دوست دارد به او اعتماد داشته باشند. بسیاری از سؤالات والدین از او و گوشه و کنایه ها، از بی اعتمادی به وی حکایت دارد و حساسیت او را بر می انگیزد.

درباره سعید قلی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *